TR / EN
info@tozboyatesisleri.com - info@prestijteknikmakine.com.tr
0 (212) 544 01 04

Sprey Tünel Tipi Sistemler

Sprey Demir Fosfat

Sıcaklık, konsantrasyon, basınç ve sürenin etkili olduğu en yeni seçenektir. İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen kalite ve daha az kimyasal tüketimi ile maliyetini kısa sürede karşılayabilir. Alkali yağ alma banyosu sonrası kullanılabildiği gibi içersine nötr yağ alma kimyasalları girilerek uygulanabilir. Sıcaklık 45-55 ºC, basınç 1,5-1,8 bar ve sürenin minimum 1,5 dakika olduğu bir ortamda kaliteli bir fosfat tabakası oluşturmak mümkündür. Alkali temizleme yöntemi kullanılmayacaksa demir fosfat banyosunun içerisine yağ alma efekti olan kimyasallar girilerek ikisi bir arada kullanılabilir. Banyo seçenekleri ve temizleme yöntemleri işletme şartlarına göre değişim gösterir. Fosfatlanan parçalar pasivasyon ve maksimum 130ºC kurutmadan sonra boyanacak hale gelir.

Sprey Çinko Fosfat

Genel olarak daldırma banyolara benzer özellikler gösterir. Ayrıldığı noktalar konsantrasyon, süre ve basınç faktörleridir. İşlem süresi ve konsantrasyon daha azdır. Yaklaşık 1,5 - 1,8 bar basınçta işlem yapılır. Demir fosfat gibi banyonun içerisine yağ alma efekti girilmediği için genelde alkali yağ alma banyosundan geçirilerek metalin temizliği yapılır. Aktivasyon banyosundan geçen malzeme çinko fosfat banyosunda minimum 1,5 dakikada kalır. Ardından pasivasyon ve kurutma işlemleriyle sonlanır. Özellikle çinko fosfat banyosunun tabanı konik olması fosfat çamurundan kaynaklanacak problemleri en aza indirecektir.

Bonderite NT1 Nano Sistemler

BONDERITE NT1 Nano teknoloji ile HENKEL firmasının yüz yıldır kullanılan geleneksel fosfatlama işlemine karşı önemli bir avantaj sağlayan ürünüdür. Bu yenilikçi ürün getirdiği avantajlarla metal endüstrisinde yüzey işlem alanında devrim niteliği taşıyor. BONDERITE NT1 geleneksel fosfat kaplama uygulama sürecince çıkan fosfat atığını ortadan kaldırıyor, su kullanımını azaltıyor, ağır metal içermediği için COD ve BOD yükünü sıfıra indiriyor, demir fosfat, çinko fosfat kaplamalarındaki ısınma ihtiyacını ortam sıcaklığında çalışarak enerji maliyetlerini %30 oranında düşürüyor, sprey nozülleri, filtrelerin temizliği, eşanjörlerin tıkanması gibi sorunlardan kaynaklanan problemleri azaltarak bakım maliyetlerini düşürüyor, BONDERITE NT1 işlem süresi 20-60 sn. arasındadır. Geleneksel fosfat kaplamada ise 2-3 dk 'dır. İşlem kısalığı sebebi ile tesis hızı artmakta kapasite artışı nedeni ile %20 tasarruf sağlanmaktadır.Tuz testinde sektör standartları olan demir fosfatta 240 saat çinko fosfatta 400-500 saat korozyon direncini fazlası ile sağlamaktadır.

VİDEO
Uygulamalarızı izleyin

GALERİ
Galerimizi Gezin